EELK Saue Pauluse kogudus

Peaingel Miikaeli ja kõikide inglite püha (29.09.2024)

Jutlus õp. Merle Prass-Siim

 Hea kirikuline! Taaveti laulus öeldakse meile, et: „Issanda ingel on leerina nende ümber, kes teda kardavad, ja ta vabastab nad.“1 Alates 5. sajandist on 29. september pühendatud just peaingel Miikaelile. Tema võitlus, mida ta pidada pimedusejõudude vastu, liitub ülestõusmispühadega. Jeesus Kristus on saavutanud küll otsustava võidu kurjade jõudude üle, kuid samas jätkub see võitlus veel siin maa peal. Nii on saanudki mihklipäevast kõikide inglite püha, mil süvenetakse nende tähendusse ja ülesannetesse. Inglid on ju Jumala sõnumitoojad, kes kaitsevad ja juhivad inimest ning ühtlasi kutsuvad neid elama Jumala tahte järgi.

 Prohvet Jesaja ütleb: „kui armsad on mägede peal sõnumitooja sammud. Ta kuulutab rahu, toob häid sõnumeid kuulutab päästet.“2 Tänane pühapäev keskendu Jumala sõnumitoojatele ehk siis inglitele. Sageli ja väga palju me räägime inglitest. Nendest salapärastest olenditest, kelle kohalolu sageli tuntakse, harvemal juhul ka nähakse. Aga kes on ikkagi meid ümbritsevad salapärased ja müstilisena tunduvad olendid, keda kutsutakse ingliteks? Vikipeedia ütleb, et tegemist on Jumalat või jumalaid teeniv vaim mitmes religioonis. Nimetus tuleneb aga ladina-keelsest sõnast angelus, mis tuleneb omakorda kreekakeelsest sõnast angelos ehk siis 'sõnumitooja, saadik' . Tänapäevases traditsioonis tuntud inglid pärinevad aga Vanast Testamendist, kuhu nad jõudsid ilmselt Mesopotaamia mütoloogia eeskujul. Vana Testamendi vanemais kihistustes on inglid jumala käskjalad, kes liiguvad maa ja taeva vahet redeli abil. Uuemates tekstides on neil aga juba tiivad, nad tegutsevad valvurite, jumala viha ja soosingu edastajate.3 Inglite ilmumised on harilikult hetkelised, harvem ka püsivamad, kuid tihti esinevad nad tavaliste inimestena, kelle ingliolemus selgub alles hiljem pärast nendega kokkupuutumist. Tihti esinevad nad ka hädasolevate inimeste kaitsejatena.

 Hea kirikuline! Taaveti laulus öeldakse: „kiitke Issandat, tema inglid, teie, vägevad sangarid, kes täidate tema käske, kuuldes tema sõna häält!“4 Pühakirja lugedes näeme, et inglitel on olnud väga oluline roll Jeesuse elus, eriti tema elu alguses ja lõpus. Kokkupuuted inglitega algavad juba sõnumitoojana Jeesuse sünni eel, ilmudes Joosepile unenäos ja veendes teda mitte hülgama Maarjat. Samuti leiame Luuka evangeeliumist inglite kuulutuse Jeesuse sünnist karjastele ning siis jälle ilmub Issanda ingel Joosepile andes korraldusel põgeneda koos vastsündinud Jeesusega Egiptusesse. Ilmunud inglid on alati: ettekuulutajad, päästesõnumi toojad, erilise kaitse kindlustajad või ka juubeldavad Jumala ülistajad. Inglid saadavad Jeesuse elu igal sammul. Lisaks Jeesuse sünni ettekuulutustele leiame Matteuse evangeeliumist selles, kuidas ingel avas kolmandal päeval haua ning noormehed valgeis rõivais kuulutavad tühja haua leidjatele ülestõusmist. Ning pärast taevaminemist läkitavad inglid jüngrid maailma evangeeliumi kuulutama.

 Hea kirikuline! Tänane päeva kirikukalendris kannab nimel peaingel Miikaeli ja kõikide inglite püha. Me teame, et Miikael on kõige tähtsam inglite hulgas ning juhib ja valitseb teiste üle. Aga mida me tema kohta teame? Nimi Miikael tähendab “kes on kui Jumal”. Temast räägitakse kui taevaste väehulkade ülemjuhatajast ning juudi rahva kaitsjast. Jumal on andnud talle palju tähtsaid privileege. Esimeses Korintose kirjast loeme, et tema on see, kes puhub pasunat ülestõusmise ajal ning tema ülesandeks on vastu võtta surematuid hingi, kui nad lahkuvad maa pealt, et neid kaaluda. Ilmutuse raamatus on ta peamine kuradi vastu võitleja. Miikaeli austamine sai alguse idakirikus, kus teda peeti haigete kaitsjaks. Sealt levis see omakorda aga läände. Tema ilmutusi nähti katku käes vaevlevas Roomas võtmas vastu surnute hingi. Ta on kalmistute patroon, surijate ja surmaohus viibijate kaisepühak.

 Miikael on kõikide Jumalale ustavaks jäänud inglite väejuht võitluses Lutsiferi vastu. Tema kultus oli esmalt levinud Idakirikus, kuid hakkas Itaalias ja ülejäänud Õhtumaal levima peale ilmutust Gargano mäel Lõuna-Itaalias 5. sajandil. Frangi riiki saabus Miikaeli austamine lõunast koos langobardidega, kelle kaitsepühak ta oli, ning läänest koos anglosaksi misjonäridega. Frangid austasid Miikaeli kristlaste kaitsjana võitluses paganate vastu, ohvriandide viijana Jumala trooni ette ja hingede kaaluja ning teejuhina peale surma. Temale pühitsetud kirikud mäetippudel tõrjusid välja paganlikud Wotani kultusepaigad. Tornide ülemistele korrustele rajatud kabelite kaitsepühakuna pidi ta peletama kurje vaime.

 India kirjanik ja filosoof Tagore on öelnud: Inimese tõelised kaitseinglid on tema ideaalid, mis saadavad teda läbi elu ja kasvavad koos temaga.“5 Ingleid ja nendega seotud teemasid kohtame pidevalt enda ümber. Iga saadik, sõnumitooja on ingel, tuues meieni midagi väga olulist ja vajalikku. Kuid me räägime sageli ka kaitseinglitest, kes nii öelda valvavad meie üle ja hoiavad hädaohu eest. Inglid, kui müstilised ja salapärased olendid on suuresti levinud ka kirjanduses ja kunstis. Näiteks asub Helsingi Ateneumi Kunstimuuseumis Soome kunstniku Hugo Simbergi maali „Haavatud ingel“, mis pärineb aastast 1903. Kui Hugo Simberg sai ülesande maalida Soome Tampere kirikusse freskod, siis maalis ta 1905-1906. aastal sinna ka oma lemmikteose, sellesama „Haavatud ingli“.6 Maal on päris suur ning mõjub kuidagi väga erilisena, kujutades seda, kuidas kaks last tassivad enda vahel kanderaamil istuvat kinniseotud silmadega ning väikest lillekimpu käes hoidvat inglit. Maal ei üle meile seda, mis on ingliga juhtunud või kuidas on ta viga saanud vaid meile on jäetud näha vaid juhtunud sündmuse tagajärgi. Me näeme kurbust ning abitust. Ingel, kes ei näe, ega saa lennata on langetanud pea ja tiivad, mis teda enam ei kanna.

 Hea kirikuline! Kõik elav on haavatav. Olgu selleks loodus või inimesed. Maailm, milles me toimime on kiire ja meie elu liiga toimekas. Tihti jäävad sellised väieksed asjad märkamata, sest meie tähelepanu köidavad kõik muu. Kuid inglid on Issanda sõnumitoojad, eksisteerides iga päev ja igas olukorras nähtamatul viisil meie kõrval ning ilmuvad siis, kui selleks on vajadus. Igaüks meist on sõnumitooja, meile antud ülesandega. Alati ei ole vaja näha, oluline on tunnetus ja tundmine. Sageli kõneletakse meiega just kellegi teise kaudu, andes edasi olulist. Meie peame vaid oskama kuulata ja märgata ning ära tabada olulise.

Aamen

1Ps 34:8
2Js 52:7
3https://et.wikipedia.org/wiki/Ingel
4Ps 103:20
5www.tsitaadid.ee
6https://et.wikipedia.org/wiki/Haavatud_ingel